WGC-Cadillac Match Play schedule

Home

Draw and schedule for the WGC-Cadillac Match Play Championship (seedings before name):

The tournament’s new format sees the current top 16 in the world rankings each placed in a different group, to be joined by three players drawn from pools depending on their current rankings.

Between Wednesday and Friday, there will be round-robin matches between the four players in each group, with the winners advancing to face off in a knockout format over the weekend.

Group 1: 1-Rory McIlroy (NIrl), 18-Billy Horschel (USA), 35-Brandt Snedeker (USA), 53- Jason Dufner (USA)

Round 1, Wednesday McIlroy v Dufner, Horschel v Snedeker

Round 2, Thursday McIlroy v Snedeker, Horschel v Dufner

Round 3, Friday McIlroy v Horschel, Snedeker v Dufner

Group 2: 2-Jordan Spieth (USA), 26-Lee Westwood (Eng), 40-Matt Every (USA), 62-Mikko Ilonen (Fin)

Round 1, Wednesday Spieth v Ilonen, Westwood v Every

Round 2, Thursday Spieth v Every, Westwood v Ilonen

Round 3, Friday Spieth v Westwood, Every v Ilonen

Group 3: 3-Henrik Stenson (Swe), 23-Bill Haas (USA), 42-Brendon Todd (USA), 60-John Senden (Aus)

Round 1, Wednesday Stenson v Senden, Haas v Todd

Round 2, Thursday Stenson v Todd, Haas v Senden

Round 3, Friday Stenson v Haas, Todd v Senden

Group 4: 4-Bubba Watson (USA), 29-Louis Oosthuizen (Rsa), 33-Keegan Bradley (USA), 63-Miguel Angel Jimenez (Esp)

Round 1, Wednesday Watson v Jimenez, Oosthuizen v Bradley

Round 2, Thursday Watson v Bradley, Oosthuizen v Jimenez

Round 3, Friday Watson v Oosthuizen, Bradley v Jimenez

Group 5: 5-Jim Furyk (USA), 17-Martin Kaymer (Ger), 44-Thongchai Jaidee (Tha), 59-George Coetzee (Rsa)

Round 1, Wednesday Furyk v Coetzee, Kaymer v Jaidee

Round 2, Thursday Furyk v Jaidee, Kaymer v Coetzee

Round 3, Friday Furyk v Kaymer, Jaidee v Coetzee

Group 6: 6-Justin Rose (Eng), 22-Ryan Palmer (USA), 34-Anirban Lahiri (Ind), 56-Marc Leishman (Aus)

Round 1, Wednesday Rose v Leishman, Palmer v Lahiri

Round 2, Thursday Rose v Lahiri, Palmer v Leishman

Round 3, Friday Rose v Palmer, Lahiri v Leishman

Group 7: 7-Jason Day (Aus), 24-Zach Johnson (USA), 38-Branden Grace (Rsa), 49-Charley Hoffman (USA)

Round 1, Wednesday Day v Hoffman, Johnson v Grace

Round 2, Thursday Day v Grace, Johnson v Hoffman

Round 3, Friday Day v Johnson, Grace v Hoffman

Group 8: 8-Dustin Johnson (USA), 21-Victor Dubuisson (Fra), 37-Charl Schwartzel (Rsa), 58-Matt Jones (Aus)

Round 1, Wednesday Johnson v Jones, Dubuisson v Schwartzel

Round 2, Thursday Johnson v Schwartzel, Dubuisson v Jones

Round 3, Friday Johnson v Dubuisson, Schwartzel v Jones

Group 9: 9-Adam Scott (Aus), 25-Chris Kirk (USA), 36-Paul Casey (Eng), 64-Francesco Molinari (Ita)

Round 1, Wednesday Scott v Molinari, Kirk v Casey

Round 2, Thursday Scott v Casey, Kirk v Molinari

Round 3, Friday Scott v Kirk, Casey v Molinari

Group 10: 10-Sergio Garcia (Esp), 30-Jamie Donaldson (Wal), 39-Bernd Wiesberger (Aut), 54-Tommy Fleetwood (Eng)

Round 1, Wednesday Garcia v Fleetwood, Donaldson v Wiesberger

Round 2, Thursday Garcia v Wiesberger, Donaldson v Fleetwood

Round 3, Friday Garcia v Donaldson, Wiesberger v Fleetwood

Group 11: 11-Jimmy Walker (USA), 27-Ian Poulter (Eng), 46-Webb Simpson (USA), 50-Gary Woodland (USA)

Round 1, Wednesday Walker v Woodland, Poulter v Simpson

Round 2, Thursday Walker v Simpson, Poulter v Woodland

Round 3, Friday Walker v Poulter, Simpson v Woodland

Group 12: 12-JB Holmes (USA), 19-Brooks Koepka (USA), 45-Russell Henley (USA), 51-Marc Warren (Sco)

Round 1, Wednesday Holmes v Warren, Koepka v Henley

Round 2, Thursday Holmes v Henley, Koepka v Warren

Round 3, Friday Holmes v Koepka, Henley v Warren

Group 13: 13-Rickie Fowler (USA), 32-Graeme McDowell (NIrl), 47-Shane Lowry (Irl), 55-Harris English (USA)

Round 1, Wednesday Fowler v English, McDowell v Lowry

Round 2, Thursday Fowler v Lowry, McDowell v English

Round 3, Friday Fowler v McDowell, Lowry v English

Group 14: 14-Matt Kuchar (USA), 31-Hunter Mahan (USA), 41-Stephen Gallacher (Sco), 61-Ben Martin (USA)

Round 1, Wednesday Kuchar v Martin, Mahan v Gallacher

Round 2, Thursday Kuchar v Gallacher, Mahan v Martin

Round 3, Friday Kuchar v Mahan, Gallacher v Martin

Group 15: 15-Patrick Reed (USA), 28-Ryan Moore (USA), 48-Danny Willett (Eng), 57- Andy Sullivan (Eng)

Round 1, Wednesday Reed v Sullivan, Moore v Willett

Round 2, Thursday Reed v Willett, Moore v Sullivan

Round 3, Friday Reed v Moore, Willett v Sullivan

Group 16: 16-Hideki Matsuyama (Jpn), 20-Kevin Na (USA), 43-Joost Luiten (Ned), 52-Alexander Levy (Fra)

Round 1, Wednesday Matsuyama v Levy, Na v Luiten

Round 2, Thursday Matsuyama v Luiten, Na v Levy

Round 3, Friday Matsuyama v Na, Luiten v Levy

Round of 16, Saturday morning

Winner Group 1 v Winner Group 16

Winner Group 2 v Winner Group 15

Winner Group 3 v Winner Group 14

Winner Group 4 v Winner Group 13

Winner Group 5 v Winner Group 12

Winner Group 6 v Winner Group 11

Winner Group 7 v Winner Group 10

Winner Group 8 v Winner Group 9

Quarter-finals, Saturday afternoon

Semi-finals, Sunday morning

Consolation match, Sunday afternoon

Championship match, Sunday afternoon

Latest